Yumura Donasyonu

Yumurta donasyonu (yumurta nakli), kendi yumurtaları ile hamile kalma şansı olmayan anne adaylarına uygulanan, başarı oranı oldukça yüksek bir tedavi yöntemidir. Yumurta donasyonu yönteminde, sağlıklı ve zengin yumurtalık rezervine sahip donörlerden toplanan yumurtalar, babadan ya da sperm donöründen alınan spermle döllenerek embriyo haline getirilir. Geliştirilen bu embriyolar anne adayının rahmine tüp bebek yöntemleriyle yerleştirilir ve anne adayı gebe kalır.


Yumurta Donasyonu Kimlere Uygulanır?

• Herhangi bir nedenle kendi yumurtasıyla gebelik elde edemeyenlere (genetik olarak Turner Sendromu, Gonadal Disgenezi gibi problemleri olanlara)
• Genetik hastalık taşıyanlara
• Sağlıklı bir rahmi olan ancak erken menopoza girmiş kadınlara
• Ameliyatla yumurtalığı alınmış kadınlara (kanser, endometriozis, enfeksiyon gibi nedenlerle)
• Kemoterapi – radyoterapi gibi nedenlerle yumurtaları hasar görmüş ya da yumurta hücreleri kaybolmuş kadınlara
• İleri yaşta olup yumurta rezervleri ve yumurtalarının kalitesi gebelik için yeterli olmayan kadınlara
• Yumurtalık kapasiteleri erken yaşta azalan kadınlara
• Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan kadınlara

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

Donasyon tedavisinde tüp bebek tedavisiyle aynı prosedürler uygulanır. Programa başlamadan önce çiftin genel sağlık taraması testleri istenir. Özellikle hormonal açıdan durumlarını tespit edecek testler ve muayeneler istenebilir.

Bunlara ek olarak baba adayından sperm testi (spermiogram) ve anne adayından rahim filmi istenir. Bu değerlendirmelerle birlikte anne ve baba adayı tedaviye uygun hale getirilir. Anne adayının siklusu (adet döngüsü) ile donörün adet döngüsü çeşitli ilaçlar kullanılarak senkronize hale getirilir. Yani ikisinin aynı dönemde adet görmesi sağlanır.

Yumurta donörünün yumurtaları büyütülürken anne adayının da östrojen seviyesi belli bir seviyede tutacak ilaç tedavisi uygulanır. Donörden yumurtaların toplandığı gün, anne adayının eşi sperm örneği verir ve toplanan yumurtaların bu spermle döllenerek embriyo haline gelmeleri sağlanır.

Embriyoların gelişimi takip edilir ve uygun görülen günde anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işleminden 12 gün sonra kandan bakılacak gebelik testi (beta HCG) ile işlemin sonucu öğrenilir.


Donörlerimizi Nasıl Seçiyoruz?

Donörlerimizi seçerken sadece yumurta sayısı ve kalitesi ile değil, “sağlıklı donör ilkesiyle” yola çıkıyoruz. Donasyon hastalarımızın hassasiyetinin ve onlar için en önemli aşamanın donör seçimi aşaması olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak sizlere birçok tüp bebek merkezinde uygulanmayan hizmetler sunuyoruz.

• Donörlerimizi yalnızca genel sağlık taramasından geçirmiyor, Kıbrıs’ta, yalnızca hastanemizde uygulanan CGT Testi ile donörlerimizi 230’un üzerinde genetik hastalık taramasından geçiriyoruz.
• 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.
• Fiziksel, ruhsal, eğitim düzeyi, etnik köken gibi sayısız özellik açısından oldukça geniş bir yelpazede donör arasından seçim yapmanızı sağlıyoruz.
• Donörlerimizi sadece tıbbi özelliklerine göre değil, sosyokültürel özellikleri, meslekleri, dış görünüşleri, özel hayatlarına kadar katı kurallar çerçevesinde bir elemeden geçirerek kabul ediyoruz.

Size En Uygun Yumurta Donörü

• Geniş donör veri tabanımız ve özel yazılımımız ile size en uygun olan eşleşmeye kolayca ulaşabilirsiniz.

o Donörün fiziksel özelliklerini (boy, kilo, göz rengi, cilt rengi, yüz tipi)
o Eğitim durumunu (üniversite/yüksek lisans eğitimini tamamlamış vs.)
o Ruhsal özelliklerini (aktif, dışa dönük, meraklı, heyecanlı, pozitif)
o Hobileri gibi birçok özellik arasından dileğinizi seçerek size en uygun donörü belirleyebilirsiniz.

Yumurta Donasyonu Yasal Süreçler

Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranıyla, en son teknolojilerin ışığında hizmet veren kliniklerimiz yumurta donasyonu tedavileri, birinci denemede %74,7 ikinci denemede %86 ve üçüncü denemede %98,4 oranında gebelikle sonuçlanır.