ICSI/PCSI

ICSI nedir?

İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI), tek bir spermin yumurtaya "girmesi" için yardım eli verildiği bir tekniktir.

Yumurtayı döllemek için yalnızca tek bir sperm gerektiğinden, embriyolog tek bir spermi yakalar ve onu doğrudan yumurtanın merkezine enjekte eder. Bu yöntem, erkek kısırlık problemleri olduğunda çok daha başarılıdır. ICSI kulağa oldukça basit gelebilir ancak bir embriyolog için teknik olarak en zorlayıcı rollerden biridir.

ICSI'yi kimler kullanabilir?

ICSI, aşağıdakilere sahip hastalar için bir seçenek olabilir:

• anormal derecede düşük sperm sayısı veya zayıf hareketlilik
• yüksek oranda anormal sperm veya az sayıda sağlıklı sperm
• testis biyopsisi veya mikro TESE ile elde edilen sperm
• standart IVF ile önceden düşük döllenme oranları

Yukarıdaki kategorilere uymayan çiftlerde ICSI yerine standart tohumlama teknikleri kullanıldığında IVF başarı oranlarının aslında daha iyi olduğuna dair artan kanıtlar olduğuna dikkat etmek önemlidir.

ICSI taze veya dondurulmuş / çözdürülmüş spermlerle kullanılabilir. Bilim adamlarımız, normal bir şekil, boyut ve hareketlilik (hareket) olmasına bağlı olarak numuneden en iyi spermi seçer.


ICSI nasıl yapılır?

Yumurta, bir mikroskop altında özelleştirilmiş tabaklara yerleştirilir ve önde gelen bir mikro manipülatör kullanılarak hareket ettirilir. Bir tutma pipeti olgun yumurtayı sabitler ve ardından tek bir spermle yüklü ince, keskin bir cam mikropipet önce zona pellucida (dış yumurta kılıfı) ve sonra oolemma (yumurtanın hücre zarı) içerisinden merkeze girer ( sitoplazma). Sperm en hassas şekilde yumurtanın ortasında birikir.

Başka bir deyişle, sperm için tüm işi yapıyoruz - yüzme veya yumurtaya girme yok. Spermin yapması gereken tek şey döllenmenin "kıvılcımını" meydana getirmektir.

ICSI prosedüründen sonra, yumurta inkübatöre yerleştirilir ve ertesi gün döllenme belirtileri açısından kontrol edilir.

ICSI daha invaziv olduğundan ve standart IVF tohumlama tekniklerine göre daha fazla işlem gerektirdiğinden, işlem sırasında yumurtanın zarar görmesi ve bunun da cansız bir yumurta ile sonuçlanması olasılığı düşüktür (% 2'den az).