fbpx

ICSI/PCSI

ICSI nedir?

İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI), tüp bebek (IVF) tedavisi sürecinde kullanılan, döllenme işleminde tek bir sperm hücresinin seçilerek yumurtaya enjekte edilmesini sağlayan bir tekniktir. ICSI tekniği, sperm hücresinin yumurtayla doğal olarak etkileşime girmekte zorlandığı durumlarda kullanılan ve yüksek teknik beceri gerektiren bir işlemdir.
Mucize Bebek Taşıyıcı Annelik Türkiye

ICSI genellikle hangi durumlar için tavsiye edilir?

ICSI, embriyologlar için teknik olarak zorlu bir işlem olsa da başarı oranları yüksektir ve özellikle aşağıdaki durumlarda bebek sahibi olma şansını artırır.

Anormal derecede düşük sperm sayısı veya zayıf hareketlilik: Sperm sayısı veya hareketliliği düşük olan erkeklerde, ICSI yöntemi kullanılarak tek bir sperm hücresi yumurtaya enjekte edilerek döllenme sağlanabilir.

Yüksek oranda anormal sperm veya az sayıda sağlıklı sperm: Sperm hücrelerinin büyük bir kısmının anormal yapısı veya sağlıklı sperm sayısının çok az olması durumunda, ICSI ile en iyi kalitedeki spermler seçilerek döllenme gerçekleştirilebilir.

Testis biyopsisi veya mikro TESE ile elde edilen sperm: Bazı erkeklerde sperm üretme yollarında sorunlar olabilir. Testis biyopsisi veya mikro TESE (mikrocerrahi testiküler sperm ekstraksiyonu) yöntemleriyle elde edilen spermlerle, ICSI yöntemi kullanılarak döllenme sağlanabilir.

Standart IVF ile önceden düşük döllenme oranları: Daha önce denenen standart IVF yöntemleriyle düşük döllenme oranları elde edilen çiftlerde, ICSI yöntemi çözüm oluşturabilir.

Önemli Not: Yukarıdaki kategorilere uymayan çiftlerde ICSI yerine standart tohumlama teknikleri kullanıldığında IVF başarı oranlarının daha yüksek olduğuna dair artan kanıtlar bulunmaktadır. Bu nedenle, her çiftin durumu bireysel olarak değerlendirilmeli ve en uygun yöntem kişiye özgü olarak belirlenmelidir.

ICSI yöntemi nasıl uygulanır?

ICSI, laboratuvar ortamında aşağıdaki adımlar takip edilerek gerçekleştirilir.

1. Bir mikroenjektör kullanılarak bir sperm hücresi seçilir ve pipetin içine alınır. ICSI sürecinde taze veya dondurulmuş / çözdürülmüş spermlerle kullanılabilir. Bilim adamlarımız, normal şekil, boyut ve hareketliliği göz önünde bulundurarak numuneden en iyi spermi seçer.

2. Seçilen sperm mikroenjektör ile, mikroskop altında özel tabaklara yerleştirilen yumurtanın önce dış zarını (zona pellucida) sonra hücre zarını (oolemma) delerek yumurta hücresinin iç ortamına (stoplazma) enjekte edilir.

3. Enjekte edilen yumurta, inkübatöre yerleştirilir ertesi gün döllenme belirtileri açısından kontrol edilir. ICSI daha invaziv olduğundan ve standart IVF tohumlama tekniklerine göre daha fazla işlem gerektirdiğinden, işlem sırasında yumurtanın zarar görmesi ve bunun da cansız bir yumurta ile sonuçlanması olasılığı düşüktür (% 2’den az).

Mucize Bebek Taşıyıcı Annelik Türkiye
hemen iletişime geçin tüm detayları öğreniN.

İletişim Detayları

Tüm sorularınız için bizimle aşağıdaki bilgileri kullanarak ya da formu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.

Adres

Şehit Erdoğan Mustafa Sok. No:19, Yenişehir, Lefkoşa / Kıbrıs

İletişim

Telefon:+90 548 850 26 08
Email: info@tasiyiciannelik.net

    Scroll to Top