IVF

IVF, hamile kalmanıza yardımcı olmak için döllenme, embriyo gelişimi ve implantasyon konularında size yardımcı olan in vitro fertilizasyondur.

In Vitro Fertilizasyon, laboratuvarda yumurta ve spermin karıştırılması işlemidir. Döllenmiş yumurta rahminize yerleştirilir. Tüp bebek tedavisi denilen bu işlemleri sürdürmek için izlenen adım adım bir süreç vardır.

Tüp bebek birçok adımı içerir ve sürecin tamamlanması birkaç ay sürer. Kişinin vücut yapısına bağlıdır, bazen ilk denemede işe yarar, bazen tek seferde yapılır. Tüp bebek, doğurganlıkla ilgili sorunlarınız varsa hamile kalma olasılıklarını genişletmek için harika bir yöntem olabilir.

Kişi ilk başta yumurtaları olgunlaştırmak ve döllenmeye hazır hale getirmek için ilaç kullanır. Yumurtalar işlemle vücudunuzdan çıkarılır ve spermin yumurtaları döllemesi için laboratuvarda sperm ile karıştırılır. Bu embriyo veya döllenmiş yumurta doğrudan rahme aktarılır ve hamilelik gerçekleşir.

İn vitro fertilizasyon prosedürünün başarısı, birçok duruma bağlıdır. Bunların başlıcaları, kayıtlı gebeliklerin ve canlı doğumların sayısıdır. Bu nedenle, tüm faktörleri önceden kabul etmek ve değerlendirmek, şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, en başarılı kısırlık tedavilerindeki lider rol, üstesinden gelebileceği çok çeşitli infertilite sorunları nedeniyle IVF'ye aittir, mesela fallop tüpleri, açıklanamayan kısırlık veya sperm hareketliliği sorunları...

Tüp bebek süreci klinik laboratuvarında gerçekleştiği için hem kadın hem de çocuk için güvenlidir. Oldukça yetenekli uzmanlar tarafından izlenir ve gerçekleştirilir. Tıp merkezi, döllenmenin tüm sürecini kontrol etmek için gerekli tüm kontrolleri ve analizleri yapar ve tüm varsayımsal risklerin önlenmesi için çalışır.

Tüp bebek yöntemini gerçekleştirme süreci:

Adım adım prosedür

1. Ovulasyon İndüksiyonu:

Bu süreçte size birkaç ay boyunca doğurganlık ilacı verilecektir. Bu ilaç, yumurta üretmenize ve döllenme için olgunlaşmanıza yardımcı olacaktır.

2. Yumurta Alma:

Olgunlaşmış yumurtalar doktorlar tarafından vücudunuzdan çıkarılır. Bunun için klinikte küçük bir cerrahi prosedür uygulanır.

3. Cerrahi işlem sırasında:

Doktorlar, cerrahi işlem sırasında rahatlamanız ve rahat etmeniz için size ilaç verecektir. Vücudunuzun içini görmek için bu yöntem sırasında ultrason kullanılır. Doktor vajinanız yoluyla yumurtalıklarınıza içi boş bir tüp yerleştirecektir. Tüp, yumurtalarınızın bulunduğu folikülleri hedefler ve bir emme cihazı aracılığıyla, yumurtalar her bir folikülden nazikçe çekilir.

4. Tohumlama:

Sonraki adım, olgun yumurtaların spermlerle karıştırıldığı bir laboratuvarda gerçekleştirilir ve bu, tohumlama olarak bilinir. Sperm, eşinizin veya herhangi bir vericinin olabilir. Yumurta ve sperm, döllenmenin gerçekleştiği özel bir kapta saklanır. Bazen düşük hareket kabiliyetine sahip spermler, döllenmenin gerçekleşmesi için yumurtalara enjekte edilir. Laboratuvarda çalışan kişiler embriyo oluşum sürecini izler.

5. Embriyo Transferi:

3-5 gün sonra, doktorlar embriyoyu doğrudan bir tüp aracılığıyla rahminize yerleştireceklerdir. Bu tüp rahim ağzınızdan rahminize yerleştirilir.

6.

Embriyo rahmin iç yüzeyine yapışırsa hamilelik gerçekleşir.

7.

Embriyo transferinden sonra gün boyunca dinlenmeniz önerilir ve ertesi gün günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.